„Програм се наставља несмањеном снагом и данас више од 200 младих људи стекло је свој кров над главом у 64 села широм Србије. Међу данашњим добитницима има вишечланих породица, са петоро и четворо деце, који су коначно добили свој дом. Кућа од невероватних 735 квадрата у Бачком Брестовцу је највећа додељена од почетка реализације овог програма. Оно што посебно охрабрује јесте чињеница да је просечна старост нових власника испод 28 година“, изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић након данашњег потписивања уговора о додели бесповратних средстава за куповину још 95 сеоских кућа са окућницом, у Палати Србија.
Министар је подсетио да је програм намењен младима до 45 година и да је за непуних шест година, колико се спроводи, додељено више од 4.200 кућа широм Србије, а само у протеклих месец дана 206.
У огромној кући у селу Бачки Брестовац, од данас ће живети Богдан Шијачки, који са свега 18 година постаје власник своје прве некретнине и започиње самосталан живот.
Богдан је завршио средњу школу за ауто-механичара и запослио се у предузећу које се бави воћарством.
„Кућа је у добром стању, има мало да се среди и окречи, али то је најлепши посао када знаш да радиш за себе. Тренутно живим са родитељима и срећан сам што сам већ у могућности да се осамосталим и растерећен размишљам о будућности. Иначе се бавимо пољопривредом и држимо стоку. Сада сам још одлучнији да остајем на селу. Овде хоћу да радим и једног дана створим породицу“, рекао нам је овај младић.
Стамбено питање данас су решиле и многе вишечлане породице. Супружници Верица и Стевица Вукадинов, који са четворо деце постају власници куће у Силбашу, у општини Бачка Паланка нису крили срећу.
„Неописива је срећа добити кућу. Живот сада за нас добија нови смисао. Старија деца, ћерка Кристина (18) и Срђан (16), већ су одабрали собе и двоје млађих – Јован (7) и Ирина (6), не могу да дочекају да се преселимо. Тренутно живимо у заједници са супруговом фамилијом, па нам је сопствени кров над главом био велики сан, до сада недостижан“, рекли су нам Вукадинови.
На имању од готово 80 ари које им је припало уз кућу у Адорјану код Кањиже, Бригита и Андор Бабински намеравају да прошире већ озбиљну пољопривредну производњу. Овај млади брачни пар, који се недавно венчао, већ обрађује 51 хектар земље. Гаје пшеницу, јечам, кукуруз и сирак, а баве се и сточарством.
„Кућа са великим плацем за нас значи сигурност и нови подстицај. Желимо да ширимо газдинство, да унапређујемо производњу и да овде подижемо породицу. Село је наша будућност“, кажу Бабински.
И овога пута предњачи Војводина у којој ће бити усељен највећи број нових кућа, али интересовање не изостаје ни у другим крајевима Србије, од Сурдулице и Владичиног Хана, до Богатића, Параћина и Горњег Милановца.
Жељуша код Димитровграда, село за које је захваљујући овом програму чула цела Србија, добија још нових комшија. У овом циклусу, биће усељене још две породице, чиме је у овом месту на југу Србије, укупно оживело 16 домаћинстава.
Програм доделе сеоских кућа са окућницом се наставља, јавни конкурс отворен је до утрошка буџетских средстава, а најкасније до 1. новембра 2026. године.
Право учешћа имају држављани Републике Србије, са пребивалиштем на територији Србије најмање три године, који немају непокретност у свом власништву.
Сви заинтересовани који желе да обезбеде свој дом на селу потребно је да пронађу кућу, у сарадњи са локалном самоуправом припреме документацију и поднесу пријаву у складу са условима конкурса.