„Село Стеријино у Ади било је позорница надметања вештих жетелаца који су обележили Михољске сусрете протеклог викенда. Сваке године овај дан у општини Ада, представља својеврсни спој обичаја који чине дугу традицију суживота Срба и Мађара. Вешт жетелац може да покоси и до 30 ари под пшеницом. Та стара јединствена вештина, која се данас ретко среће, изазвала је огромно интересовање посетилаца, посебно оних млађих који су желели да се и сами у њој опробају. Не мање интересовање изазвали су сусрети одржани у селима Оџака, Трстеника, Зајечара, Осечине и Тутина“, изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић након прошлонедељних Михољских сусрета одржаних у селима шест општина и градова.
Општина Ада је своје Михољске сусрете започела такмичењем жеталаца – по топлом летњем дану, уз фруштук у пољу и навијање публике.
„Ово је прва летина, која се скида са њива. На такмичењу је учествовало 16 екипа и част ми је што сам био у групи жетелаца која је победила. Екипа је имала 4 члана: косача, сакупљача снопова, везивача снопова и члана који ређа снопове. Добар косач у току једног дана може да покоси 30 ари пшенице, а ми ћемо се, иако је данас жетву преузела механизација, трудити да и следеће године освојимо трофеј и да научимо и млађе нараштаје да косе, јер тако чувамо традицију.“, рекао нам је Бела Нађ Абоњи из Оборњаче.
Програм у Стеријину је настављен такмичењем за најбољи слани и слатки колач, спортским надметањима и такмичењем у испијању пива.
Оџаци су у селу Дероње одржали пете по реду Михољске сусрете, који су и ове године пружили незабораван доживљај за више хиљада посетилаца.
Манифестација је почела у подне кувањем традиционалног овчијег паприкаша, па су се мириси овог специјалитета брзо проширили целим селом.
Поподневни део програма била је узбудљива пена парти за најмлађе, а мало даље за све сладокусце почело је такмичење у прављењу и дегустација крофни, омиљених посластица деце али и одраслих. Уследили су фолклорни ансамбли који су приказали богатство народне песме и игре, а вече је настављено уз музику тамбурашких банди, која је публику подсетила на лепоту војвођанских села.
И сусрети села Зајечара, Осечине и Тутина памтиће се по веселој атмосфери, навијању, осмесима, традиционалним укусима, песми и игри.
Зајечар је у свом селу Рготина приказао различите кореографије локалних игара као и вокално и музичко наслеђе Источне Србије. Штандове постављене у центру села красили су производи домаћица, а за награду у области гастрономије кувао се пасуљ. Посебна такмичарска дисциплина била је плетење ивањданских венчића, а након проглашења победника уследио је наступ КУД-а.
Село Пецка у Осечини овог викенда орило се од навијања јер су Михољске сусрете обележила спортска такмичења у фудбалу и вишебоју, а у исто време у Рашком округу тутинска села Добриња и Ђерекаре су, након спортских такмичења и поделе награда најмлађима, уживали на традицоналном теферичу, у духу заједништва и традиције Пештерског краја.
Ова манифестација одржава се сваке године у различитим селима широм Србије читавог лета и јесени, а распоред одржавања истакнут је на интернет страници Министарства за бригу о селу. Наредног викенда посетиоце ће у селу Сирогојно дочекати житељи Чајетине, а Бачка Паланка ће свој овогодишњи програм одржати у селу Карађорђево.