Кркобабић: Фијакери су поново у моди. Најављујем – Овог викенда видимо се у селима Трстеника, Оџака, Аде, Осечине, Зајечара и Тутина!

„Михољски сусрети села Србије узимају маха. Овог обећавајућег дугог топлог лета почели су у Малом Црнићу смотром фијакера, а онда су наставили у Дољевцу, Бољевцу и по први пут у Бачком Петровцу, уз до сада невиђен број учесника и посетилаца. Још једном су показали да се традиција негује у песми, обичајима, у дечијем осмеху и у љубави према свом завичају. А да то људи у Србији умеју добро да препознају сведоче сви они који су дане претходног викенда провели у тим селима“, изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић.

У селу Кула код општине Мало Црниће манифестација је и ове године својим разноврсном програмом, окупила бројне мештане, госте и љубитеље народне културе и гастрономије из целог Браничевског округа и шире. Овај летњи дан обележили су вожња фијакером, дегустација домаћих специјалитета, изложбе ручних радова, такмичења и наступи културно-уметничких друштава.
Сандра Митровић, помоћник председника општине Мало Црниће, истакла је:„Ово није само манифестација – oвакви дани нам враћају веру у људе, у корене и у снагу наше заједнице. Показали смо још једном да традиција живи онда када је људи носе с љубављу, показали смо да село има душу, традицију и најбитније од свега – будућност.“

Као и сваке године изабран је најлепши фијакер, а победник је награђен ручно израђеним пехаром у облику коња.
„Ово признање ми много значи, љубав према коњима и фијакерима наследио сам од свог деде, који ме је учио да се човек не мери оним што има, већ оним што негује и поштује. Бавим се овим од малена јер ме то враћа коренима, даје ми мир и понос, јер верујем да се традиција чува срцем.“ , изјавио је победник Дејан Стојадиновић.

На сусретима у Кули биран је и најлепши јелек, а победнику избора за најбољу Михољску погачу уручен је традиционални дрвени лопар.

У исто време у Добрујевцу код Бољевца спремао се сач, играле чобанске игре и певале песме. Бачки Петровац је у селу Маглић приказао умеће својих вредних домаћица, а Дољевац је организовао дефиле народних ношњи, гастрономска такмичења и игранку за све учеснике и госте.

Од укупно 130 јединица локалне самоуправе које су по конкурсу Министарства за бригу о селу добиле средства за организовање Михољских сусрета ове године, у јуну је своје програме одржало њих седам. Током јула ће их бити у чак 22 села широм Србије, а већ предстојећег викенда 5. јула и у понедељак 7. јула, посетиоце ће, у неком од својих села, дочекати житељи Трстеника, Оџака, Аде, Осечине, Зајечара и Тутина.