Кркобабић: Осамостаљивање младих узима маха

„Села Србије чекају младе људе. Само са њима имају шансу да опстану“, рекао је министар за бригу о селу Милан Кркобабић на данашњој свечаности у Палати Србија, поводом сумирања резултата рада Министарства у 2024. години и додао: „Ово што радимо је мисија на делу, почело је и узело маха осамостаљивање младих људи. То није кампања, то је дугорочно стратешко опредељење Републике Србије, од посебног значаја за очување националних и државних интереса“, изричит је Кркобабић. „Прави пример су тих 16.000 жена, мушкараца и деце, ти млади људи који су стекли своје нове домове, усељавајући се у 3.520 кућа у селима широм Србије“, поручио је Кркобабић.

Данас су представљени сви програми овог Министарства, реализовани у чак 153 локалне самоуправе у Србији, од укупно 174. Председник Академијског одбора за село, академик Драган Шкорић истакао је видљиве резултате који су програми Министарства постигли за кратко време у сарадњи са Академијским одбором за село САНУ.

Програм насељавања напуштених сесоких кућа, својеврсна „лична карта“ овог Министарства, одавно је премашиo сва очекивања. Само је ове године оживело 870 напуштених сеоских кућа широм Србије.
У име њих, присутнима се обратила Мина Вујановић, која се са породицом из Београда недавно преселила у село Брајковићи код Косјерића.
„Захваљујући овом програму, остварили смо наш сан, стекли кров над главом, а сада је све лакше. Супруг је аутомеханичар, а ја сам покренула свој бизнис, правим хеклане торбе. Намеравамо да узгајамо козе, имамо велике планове, али све то не бисмо могли без овог програма и помоћи државе. Деца ће одрастати у здравој средини, а тамо нам је све близу- школа, вртић, дом здравља…“

Сеоском становништву значајно је олакшао живот бесплатан превоз минибусевима Ове године додељено је још 17 возила, чиме је њихов укупан број од почетак програма – 78. Возила су отишла и у четири општине на Косову и Метохији.

После успешно реализованог програма „500 задруга у 500 села“, са истим циљем оснаживања привредних активности у селима, ове године покренут је Програм подршке развоју привредних активности. Млади који добију кућу, сада добијају прилику да у својим селима развију посао. Новац за предузетнике додељен је у 14 општина, које ће га распоредити вредним занатлијама и малим привредницима са свијих територија. Очекује се да око 50 првих предузетника већ почетком године крене у реализацију својих бизниса.

Једнако као и житељима градова, и становништву на селу је потребно место на ком ће се окупљати, дружити, обележавати важне датуме, организовати културне и спортске догађаје. Зато је још један нови програм Министарства за бригу о селу – додела новца за обнову Сеоских домова имао велики одјек и подједнако интересовање локалних самоуправа. Новац је додељен и ускоро почиње обнова 19 Сеоских домова, и то одједном. То су Домови културе или Задружни домови у селима широм Србије. Поново ће то бити места где пулсира живот, места где ће се окупити млади, али и најстарији.

И ове године широм Србије реализовани су Михољски сурети села, манифестација коју је осмислио и заједно са песником Љубивојем Ршумовићем утемљио министар Кркобабић. И ове године од јуна до децембра ова манифестација окупила је око 250.000 учесника, из 1.500 села у 113 општинa широм Србије.

Високим званицима, члановима САНУ и бројних института, председницима локалних самоуправа и осталим гостима обратили су се представници Комисија по програмима – агроекономиста Милан Простран, проф. др Будимир Судимац са Архитектонског факултета, проф. др Далибор Пешић са Саобраћајног факултета и Ристо Костов, секретар Националног тима за препород Србије.

Данашњу свечаност у Палати Србија употпуниле су боје и укуси из разних крајева Србије. Гости из метрополе наивног сликарства, села Ковачице приредили су малу изложбу наиве, вредне чланице Удружења жена “Шимановчанке” приказале су радионицу ткања, веза и хеклања, а домаћице из Аде најслађи део Михољских сурета уз традиционалне укусе Војводине. Присутни на данашњој свечаности уживали су и у наступу КУД Купиник.